ePanel HD1 Remote Distribution Panel
The LayerZero ePanel HD1 is a web-enabled remote power panel that delivers reliable, high-density power from a single input to multiple outputs. With SafePanel® distribution, finger-safe design, and built-in safety features, it provides secure, space-efficient power management for demanding environments.
Features and Benefits
Compact Footprint. No Side or Rear Access Required.
Specifications
Electrical Specifications
| Current | 1600 A |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 480 V |
| Nominal Output Voltage | 480 V |
| Poles | 3 |
Mechanical Characteristics
| Height | 91 in (2311 mm) |
|---|---|
| Width | 24 in (610 mm) |
| Depth | 13 in (330 mm) |
| Weight | 450 lb (204.1 kg) |
Documents & Downloads
A one-line diagram is a symbolic representation of three-phase electric power systems, depicting the paths for power flow between entities of the power distribution system.
A product outline is a technical engineering drawing showing mechanical characteristics of our products.
Product brochures contain information about the product's features, benefits, and specifications.
360° Spin
Photo Gallery
Manufacturing & Quality Assurance
- Automated machining & robotics
- Serialized tracking of every critical board
- 100% end-of-line testing
- Vertical integration for consistent quality
Talk to LayerZero Sales
Tell us what you are building and we’ll route your request to the right team.