ePanel HD2 Remote Distribution Panel
The LayerZero ePanel-HD2 delivers reliable, web-enabled power distribution in a compact, wall-mounted design, making it an ideal solution for data centers and industrial environments that demand high circuit density, enhanced safety, and efficient use of space.
Seismic Compliance
Designed to meet seismic requirements for mission-critical installations.
Selective Trip Coordination
Selective-trip coordination is a method of coordinating the operation of circuit breakers so that only the circuit breaker closest to a fault trips.
Loading interactive view…
Black Finish
Gray Finish
Features and Benefits
IP20 finger-safe branch circuits
Safety-Focused Power Distribution
Seismic AC156
Shake-table tested
Touchscreen UI
Voice-guided bypass
Waveform Capture
See real-time events
VDAT / ITIC
Disturbance analysis
Compact Footprint. No Side or Rear Access Required.
Spacing Saving Design
Compact dimensions
Wall-Mounted Design
Makes the most of available critical white space
Specifications
Copy Specs into email / Excel
Electrical Specifications
| Current | 1600 A |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 240/415V V |
| Nominal Output Voltage | 240/415V V |
| Poles | 3 |
Mechanical Characteristics
| Height | 90 in (2286 mm) |
|---|---|
| Width | 54 in (1372 mm) |
| Depth | 21 in (533 mm) |
| Weight | 550 lb (249.5 kg) |
Documents & Downloads
One-Line Diagram
A one-line diagram is a symbolic representation of three-phase electric power systems, depicting the paths for power flow between entities of the power distribution system.
Product Outline
A product outline is a technical engineering drawing showing mechanical characteristics of our products.
Product Brochure
Product brochures contain information about the product's features, benefits, and specifications.
360° Spin
Photo Gallery
Manufacturing & Quality Assurance
- Automated machining & robotics
- Serialized tracking of every critical board
- 100% end-of-line testing
- Vertical integration for consistent quality
Talk to LayerZero Sales
Tell us what you are building and we’ll route your request to the right team.