eRDP-FS - Remote Distribution Panel
The LayerZero eRDP-FS is a web-enabled remote distribution panel designed for high-reliability, space-efficient power distribution. With multiple inputs and outputs, it supports a wide range of subfeed breakers, including finger-safe and standard types, while incorporating SafePanel®, dead-front doors, and no exposed live parts to ensure safe, dependable operation in demanding environments.
Features and Benefits
Compact Footprint. No Side or Rear Access Required.
Specifications
Electrical Specifications
| Current | 1200 A |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 120/208 V |
| Nominal Output Voltage | 120/208 V |
| Poles | 3 |
Mechanical Characteristics
| Height | 88 in (2235 mm) |
|---|---|
| Width | 36 in (914 mm) |
| Depth | 36 in (914 mm) |
| Weight | 674 lb (305.7 kg) |
Documents & Downloads
A one-line diagram is a symbolic representation of three-phase electric power systems, depicting the paths for power flow between entities of the power distribution system.
A product outline is a technical engineering drawing showing mechanical characteristics of our products.
Product brochures contain information about the product's features, benefits, and specifications.
360° Spin
Photo Gallery
Manufacturing & Quality Assurance
- Automated machining & robotics
- Serialized tracking of every critical board
- 100% end-of-line testing
- Vertical integration for consistent quality
Talk to LayerZero Sales
Tell us what you are building and we’ll route your request to the right team.