ePanel-2 Remote Power Panel
The LayerZero ePanel-2 is a web-enabled remote power panel (eRPP) designed for safe, high-reliability power distribution is space-constrained environments. With 42-circuit SafePanel® distribution and a compact wall-mounted design, it delivers efficient, secure power for mission-critical data centers and industrial applications.
Features and Benefits
Compact, Wall-Mounted Design
Specifications
Electrical Specifications
| Current | 400 A |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 120/208 V |
| Nominal Output Voltage | 120/208 V |
| Poles | 3 |
Mechanical Characteristics
| Height | 80 in (2032 mm) |
|---|---|
| Width | 47 in (1194 mm) |
| Depth | 10.5 in (267 mm) |
| Weight | 550 lb (249.5 kg) |
Documents & Downloads
A one-line diagram is a symbolic representation of three-phase electric power systems, depicting the paths for power flow between entities of the power distribution system.
A product outline is a technical engineering drawing showing mechanical characteristics of our products.
Guideform specifications include the requirements, specifications, and considerations of installing LayerZero equipment.
Product brochures contain information about the product's features, benefits, and specifications.
360° Spin
Photo Gallery
Manufacturing & Quality Assurance
- Automated machining & robotics
- Serialized tracking of every critical board
- 100% end-of-line testing
- Vertical integration for consistent quality
Talk to LayerZero Sales
Tell us what you are building and we’ll route your request to the right team.