ePanel SL-2 Remote Power Panel
The LayerZero ePanel-SL2 is a web-enabled remote power panel (eRPP) with 84-circuit SafePanel distribution. It is a SIMO configuration (single input, multiple outputs), meaning that it has a single input power source and multiple output circuits. The ePanel SL2 is ideal for applications that require high-reliability power distribution in a wall-mounted, space-saving design.
Features and Benefits
Compact, Wall-Mounted Design
Specifications
Electrical Specifications
| Current | 400 A |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 120/208 V |
| Nominal Output Voltage | 120/208 V |
| Poles | 3 |
Mechanical Characteristics
| Height | 93 in (2362 mm) |
|---|---|
| Width | 23.25 in (591 mm) |
| Depth | 12 in (305 mm) |
| Weight | 550 lb (249.5 kg) |
Documents & Downloads
A one-line diagram is a symbolic representation of three-phase electric power systems, depicting the paths for power flow between entities of the power distribution system.
A product outline is a technical engineering drawing showing mechanical characteristics of our products.
Product brochures contain information about the product's features, benefits, and specifications.
Configurations

360° Spin
Photo Gallery
Manufacturing & Quality Assurance
- Automated machining & robotics
- Serialized tracking of every critical board
- 100% end-of-line testing
- Vertical integration for consistent quality
Talk to LayerZero Sales
Tell us what you are building and we’ll route your request to the right team.