eRPP-FSL Remote Power Panel
The LayerZero ePanel FSL (Left) is a web-enabled remote power panel (eRPP) with 84-circuit SafePanel® distribution. It is a SIMO configuration (single input, multiple outputs), meaning that it has a single input power source and multiple output circuits. The eRPP-FSL (Left) is ideal for applications that require high-reliability power distribution in a wall-mounted, space-saving design.
Features and Benefits
Compact, Wall-Mounted Design
Specifications
Electrical Specifications
| Current | 400 A |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 120/208 V |
| Nominal Output Voltage | 120/208 V |
| Poles | 3 |
Mechanical Characteristics
| Height | 80 in (2032 mm) |
|---|---|
| Width | 24 in (610 mm) |
| Depth | 24 in (610 mm) |
| Weight | 500 lb (226.8 kg) |
Documents & Downloads
A one-line diagram is a symbolic representation of three-phase electric power systems, depicting the paths for power flow between entities of the power distribution system.
A product outline is a technical engineering drawing showing mechanical characteristics of our products.
Guideform specifications include the requirements, specifications, and considerations of installing LayerZero equipment.
Product brochures contain information about the product's features, benefits, and specifications.
360° Spin
Photo Gallery
Manufacturing & Quality Assurance
- Automated machining & robotics
- Serialized tracking of every critical board
- 100% end-of-line testing
- Vertical integration for consistent quality
Talk to LayerZero Sales
Tell us what you are building and we’ll route your request to the right team.