eRDP Remote Distribution Panel
The LayerZero eRDP provides versatile, high-reliability power distribution with multiple inputs and outputs in a compact, web-enabled design. Built with finger-safe and standard breakers plus advanced safety features, it ensures secure, efficient power management in demanding environments.

Features and Benefits
Specifications
Electrical Specifications
| Current | 1200 A |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 120/208 V |
| Nominal Output Voltage | 120/208 V |
| Poles | 3 |
Mechanical Characteristics
| Height | 87 in (2210 mm) |
|---|---|
| Width | 44 in (1118 mm) |
| Depth | 18 in (457 mm) |
| Weight | 1082 lb (490.8 kg) |
Documents & Downloads

A one-line diagram is a symbolic representation of three-phase electric power systems, depicting the paths for power flow between entities of the power distribution system.

A product outline is a technical engineering drawing showing mechanical characteristics of our products.

Product brochures contain information about the product's features, benefits, and specifications.
360° Spin
Photo Gallery
Manufacturing & Quality Assurance
- Automated machining & robotics
- Serialized tracking of every critical board
- 100% end-of-line testing
- Vertical integration for consistent quality
Talk to LayerZero Sales
Tell us what you are building and we’ll route your request to the right team.
